Cyfrowe kopiowanie rzeźb

Skanowanie i projektowanie 3D

Figury ornamenty płaskorzeźby

Dokładny skan 3D figury arcykapłana. Kościół św. Elżbiety. Organy Englera.
Kopiowanie rzeźb metodą skanowania 3D dodatkowo poszerza naszą ofertę, polegającą na możliwości elektronicznego zapisu obiektu, przetworzenia tych danych w programie komputerowym, „doprojektowanie” brakujących elementów, lub mocowań oraz wytworzeniu jego wiernej lub zmodernizowanej (dostosowanej na życzenie klienta) kopii przy użyciu technologii CNC.
Skan 3D herbu. Model 3D. Viktor-Art

Kopiowanie rzeźb – usługi skanowania 3D

W naszej ofercie znajduje się usługa umożliwiająca cyfrowe kopiowanie rzeźb 3D, możemy wykonać przy użyciu jednej z dwóch technologii:
 • skanowanie laserowe CNC,
 • skanowanie światłem strukturalnym.
W obydwu tych technologiach oprogramowanie wykonuje analizę zebranych danych w procesie skanowania i generuje chmurę punktów, pozwalających na utworzenie wirtualnego obiektu (cyfrowe kopiowanie rzeźb). Następnie punkty te są łączone (w procesie triangulacji) w siatkę trójkątów. Kolejne siatki z poszczególnych rzutów mogą być łączone w całość w celu uzyskania dokładnego i wodoszczelnego modelu 3D.

Kopiowanie rzeźb – oferta sklepu internetowego viktor-art.pl

Do świadczonych przez nas usług związanych z kopiowaniem rzeźb metodą cyfrową 3D należą:
 • prototypowanie 3D,
 • kopiowanie 3D,
 • repliki 3D,
 • pomiar części,
 • odtwarzanie danych CAD,
 • inżynieria odwrotna,
 • projektowanie części do części już istniejącej,
 • polepszenie jakości produkowanych części, czy podzespołów,
 • archiwizacja modeli,
 • wirtualne muzea.
Viktor-Art Ekskluzywna Rzeźba w Drewnie
Sprawdź również naszą ofertę dotyczącą frezowania CNC i kopiowania figur w drewnie.

Cyfrowe kopiowanie rzeźb – dlaczego warto?

Główną zaletą skanowania światłem białym jest mobilność i w dużej mierze nieograniczone gabaryty skanowanych obiektów. Oznacza to, że jesteśmy w stanie wykonać skany u Państwa w domu, na halach produkcyjnych, bezpośrednio w muzeach, czy też na otwartym powietrzu.

W pracy stosujemy innowacyjne technologie, pozwalające na sprawne wykonanie jakościowych obiektów:
Rekin 3D. Skanowanie 3D - Viktor-Art

Technologia skanowania strukturalnego białym światłem

polega na uzyskaniu informacji o kształcie, geometrii obiektu przy użyciu białego światła i jego załamaniom na kopiowanej rzeźbie. Skanery 3D używające światła strukturalnego rzutują wzory świetlne na element i analizują deformacje projektowanych wzorów na płaszczyznach.

Zaletą skanerów ze światłem strukturalnym jest szybkość oraz precyzja. Zamiast skanowania punktów pojedynczo, skanery światła strukturalnego skanują wiele punktów poprzez skanowanie całego obszaru pola widzenia jednocześnie. Skanowanie całego pola widzenia w ułamku sekundy zmniejsza lub eliminuje problem zniekształceń spowodowanych ruchem.

Połączone zastosowanie skanowania 3D i technologii frezowania CNC umożliwia cyfrowe kopiowanie rzeźb, czyli tworzenie replik rzeczywistych obiektów w ich oryginalnym materiale bez użycia tradycyjnych technik gipsowych, które w wielu przypadkach mogą być zbyt inwazyjne do wykonania na drogocennych lub delikatnych przedmiotach dziedzictwa kulturowego.
Skanowanie strukturalne Viktor-Art. Duża dokładność skanów.

Technologia skanowania laserowego 3D CNC

polega na uzyskaniu informacji o kształcie, geometrii obiektu przy użyciu wiązki lasera i bezdotykowemu pomiarowi odległości do obiektu na podstawie posuwu CNC.

Tak utworzona chmura punktów ze skanowanego obiektu pozwala na utworzenie cyfrowej kopii rzeźby. Jest to zbiór punktów odzwierciedlających powierzchnię skanowanego przedmiotu. Są one opisane za pomocą trzech współrzędnych X, Y, Z. Następnie punkty te są łączone (w procesie triangulacji) w siatkę trójkątów.
Viktor-Art Ekskluzywna Rzeźba w Drewnie
Mierzone odległości są bardzo dokładne, a sam skaner może być wykorzystywany zarówno do szczegółów numizmatycznych, jak i figur do jednego metra wysokości. Ograniczeniem tego typu skanowania jest brak mobilności. Wszystkie cyfrowe kopiowane rzeźby poddane skanowaniu laserowemu 3D muszą być dostarczone do siedziby naszej firmy.

Dla obiektów muzealnych, elementów zabytkowych (będących częścią większej całości, która nie może być przeniesiona), czy też innych modeli połączonych na stałe z gruntem polecamy skanowanie światłem strukturalnym u klienta.
Ołtarz wykonany w drewnie i w marmurze. Skan i model Viktor-Art

Skanowanie strukturalne

Skanowanie laserowe CNC

Viktor-Art Ekskluzywna Rzeźba w Drewnie